Skip to main content

Milliseid aknaid eelistada?

Akende valimine tundub esmapilgul lihtne ülesanne, ent lähemal uurimisel võivad segadust tekitada erinevad valikud ja materjalid, mille seast tuleb endale sobiv leida. Aknaid tehakse enamasti puidust, puit-alumiiniumist või alumiiniumist, PVC-st või PVC-alumiiniumist, kahe- või kolmekordse klaaspaketiga, sisse-, väljaavanevad või lükandavanemisega. Kuigi endale sobivate akende leidmine oleneb oluliselt isiklikust eelistusest ja eelarvest, siis milliseid aknaid tasuks eelistada?

Millistest materjalidest valmistatakse aknaid?

Akende materjali valik on rikkalik, et sobituda igale võimalikule hoonele ja ruumile. Sellest tulenevalt on akende valikul oluline teada, mille poolest on erinevad materjalid tuntud ning kuhu need sobivad.

Puitaknad

Puitaknad on traditsiooniline valik, millega on võimatu eksida. Puitaknad on ilmastikuoludele vastupidavad, soojakindlad ning kauakestvad, kuna aknaid on igal ajahetkel võimalik visuaalselt värskendada või parandada. Tegemist on ühe kõige populaarsema, ent kindlama valikuga aknaid valides. Puitakende miinuseks on aga nende krõbe hind, mis väiksema eelarve puhul sunnib teisi variante kaaluma.

Puit-alumiiniumaknad

Puit-alumiiniumakende puhul on kokku pandud kaks suurepärast materjali, kus akna välispool on kaetud ilmastikuoludele vastupidava alumiiniumprofiiliga ja sisemisel poolel on näha traditsioonilist ja ajatut puitu. Kahe materjali kasutamise tõttu on ka akende hind oluliselt kõrgem kui puitakende. Kuna akna välimus on väljastpoolt üsna moderne ja kandiline, ei pruugi aknad sobida traditsioonilise hõnguga kodudele. Kuigi puit-alumiiniumaknaid toodetakse erinevate süsteemidega, on mõistlikum eelistada alumiiniumprofiiliga kaetud puitakent, mitte pooleldi alumiiniumiga asendatud puidust akent. Materjaliga tutvumiseks on mõistlik küsida alati akna läbilõike joonist.

Alumiiniumaknad

Alumiiniumaknad on populaarne valik büroohoonete klaasfassaadis või modernsete eramute ja kortermajade juures, eriti kivi- ja betoonhoonete puhul. Kuigi varasemalt on tekkinud küsimusi alumiiniumi soojapidavuse kohta, siis tänapäevased alumiiniumakende konstruktsioonid on niivõrd arendatud, et soojapidavuselt pole olulist erinevust võrreldes teiste aknatüüpidega. Ka vastupidavus on sarnane puit- ja puit-alumiiniumakendega, mis teeb alumiiniumakende hinna keskmisest kallimaks. Sellegi poolest on tegemist nö külma materjaliga, millel puudub käega katsudes ja ka visuaalselt vaadates puidule omane soojus. 

PVC-aknad

PVC on kõrge kvaliteediga ja hea soojapidavusega materjal, mis seostub tihti inimestele küll kehva plastikuna. Tegelikult on tänapäeval toodetud PVC-aknad suurepäraste tehniliste näitajatega, võimaldavad rikkaliku värvivalikuga aknaid ja lihtsa hooldusega. PVC-akende suurimaks plussiks on nende soodne hind, küll aga ei pruugi need oma tehislikuma välimuse tõttu sobida traditsioonilistele majadele, pigem korterelamutele. Lisaks on PVC materjalist keeruline valmistada suuremate klaaspindadega konstruktsioone.

Sinule sobivad aknad AknaCentrumist

Kuna sobivate akende valik on keeruline, rääkimata disainist ja erinevatest värvilahendustest, tasub suhelda ekspertidega ning küsida nõu. Aitame AknaCentrumis iga võimaliku küsimusega, et teha akende valik võimalikult lihtsaks ja toredaks, võta meiega ühendust e-maili teel, helistades või tule meile külla. AknaCentrumi kontaktid leiad kodulehelt.